Lavanta birçok iklime kolaylıkla adapte olabilen, yamaç arazileri seven, kurağa dayanıklı, kireçli marjinal toprakları isteyen bir bitkidir. Lavanta kelime anlamı Latince ’de "yıkamak” anlamına gelen "lavare” den gelmiştir. Antik dönemden itibaren hem görüntüsüyle dekoratif olarak hem de cezbedici kokusuyla çeşitli alanlarda kullanılan lavanta günümüzde de oldukça popüler olan çok yıllık bitkidir. Eşsiz aroması ve sayısız faydası nedeniyle yüzyıllardır kullanılmış, değer verilmiştir.

Ülkemiz lavanta tarımında, hasat sonrası elde edilen çiçekler damıtma tesislerinde uçucu yağ üretiminde, kurutularak kuru çiçek sektöründe ve saplı bir şekilde demetlenerek kuru aranjman olarak değerlendirilmekte, üretilen ürünlerin tamamı yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi, hayvancılık ve bitkisel üretimi geliştirmek amacıyla yaptığı desteklemelerin yanı sıra tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinde de söz sahibi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Kırsalda desteklemeler planlanırken, birim alandan yüksek gelir getirmesi, bakımının kolay olması, işçilik giderlerinin azlığı sulanamayan kurak verimsiz arazilerin kullanılmasında ki başarısını göz önüne alarak planlama yapmaktayız.

Lavanta üretiminin bölgemizde artırılması için; Konya, Güneysınır ve Çumra ilçelerimizde farklı bölgelerde 2019-2023 yılları arasında 1,3 milyon m² alanda 2 milyon adet lavanta fidesini yüzde 85’e kadar hibe desteğiyle lavanta yetiştiriciliği eğitimlerine katılan ve lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimize verildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin ihtiyaçları doğrultusunda, bölge çiftçisine lavanta fide dikim ve lavanta hasat makinalarını, tarımsal mekanizasyona destek sağlamak amacıyla hibe etmiştir.

Tüm dünyada çok kıymetli olan lavanta balının yanı sıra lavanta yağının da özellikle; ilaç, kozmetik, gıda ve temizlik sanayi olmak üzere birçok alanda kullanılıyor olması lavantayı ekonomik açıdan değerli kılıyor. Çıkarılan bu yağlardan çiftçimize ek bir kazanç sağlamak amacıyla tescili alınan “LAVONYA” markası adı altında Lavanta sabunu, Lavanta kolonyası, Lavanta kremi, Lavanta yağı, Lavanta kesesi vs. üretimine başlanmıştır. Farklı ürünlerde de ar-ge çalışması devam etmektedir.